Liigan erikoistilanteet ovat kauden aikana helppo unohtaa. Ne eivät näy kokoonpanolistassa eivätkä maalintekijätilastossa, mutta ne ratkaisevat otteluita joka kierros. Ylivoima ja alivoima ovat keskeisimmät pelitilanteet, joissa joukkue pelaa eri muodostelmalla kuin tasakentällisin, ja siksi niiden erot kertovat paljon joukkueen rakenteesta.
Tässä artikkelissa käydään läpi kauden 2026–27 ylivoima- ja alivoimaprosentit 8. marraskuuta, kärjen ja hännän erot sekä se, miten erikoistilanteita kannattaa lukea, kun katsoo otteluita ja miettii niiden ennakointia.
Mitä ylivoimaprosentti tarkoittaa?
Ylivoimaprosentti lasketaan yksinkertaisesti: ylivoimalla tehdyt maalit jaetaan ylivoimakerroilla ja kerrotaan sadalla. Jos joukkue on saanut 50 ylivoimaa ja tehnyt niissä kymmenen maalia, sen ylivoimaprosentti on 20.
Alivoimaprosentti lasketaan vastaavasti, mutta käänteisesti. Se kertoo, kuinka monta kertaa vastustaja ei onnistu, kun joukkue pelaa vajaalla. Jos vastustaja on tehnyt viisi maalia 50 ylivoimalla, alivoimaprosentti on 90.
Liigan virallisessa tilastossa molemmat luvut ovat prosentteja, ja ne lasketaan kaikista runkosarjan otteluista. Prosentit päivittyvät jokaisen kierroksen jälkeen, joten niitä ei kannata tuijottaa yksittäisen ottelun perusteella.
Yksi asia on syytä muistaa: ylivoima- ja alivoimaprosentit eivät ole toistensa peilikuvia. Liigassa ylivoimaprosenttien keskiarvo oli marraskuun alussa 19,3 ja alivoimaprosenttien keskiarvo 80,7. Ero johtuu siitä, että alivoimalla syntyy myös alivoimamaaleja, jotka eivät näy kummassakaan prosentissa.

Liigan kokonaiskuva marraskuussa 2026
Liigassa on kaudella 2026–27 seitsemäntoista joukkuetta. Jokainen on pelannut 17–20 ottelua, joten ylivoimakertoja on kertynyt joukkueesta riippuen noin 41–63. Se on pieni otos: yksi hyvä tai huono jakso voi heiluttaa prosenttia useita yksiköitä.
Sarjan ylivoimakeskiarvo 19,3 prosenttia on melko tavanomainen lukema. Alivoimakeskiarvo 80,7 prosenttia tarkoittaa, että hieman alle viidennes ylivoimista päättyy maaliin.
Kokonaiskuvan voi tiivistää näin: kärkijoukkueet eivät ole kärjessä erikoistilanteiden takia, ja häntäpään joukkueet eivät ole hännässä pelkästään niiden takia. Erot syntyvät tasakentällispelistä, maalivahtipelistä ja erikoistilanteiden yhteisvaikutuksesta.
Sarjan rakenne kannattaa pitää mielessä, kun lukee prosentteja. Liigan superkauden opas selittää, miksi sarjassa on poikkeuksellinen määrä joukkueita ja miksi jokainen piste voi tuntua tavallista painavammalta.
Ylivoiman rakenne: mitä viidellä pelaajalla tehdään?
Ylivoima ei ole yksi asia vaan sarja pieniä valintoja. Ensimmäinen on kiekon tuonti alueelle. Jos joukkue ei pääse alueelle hallitusti, ylivoima kuluu kulmavääntöön ja purkuihin.
Toinen valinta on muodostelma. Liigassa yleisin on 1–3–1, jossa yksi pelaaja pelaa maalin edessä ja kolme muodostaa keskialueen kaaren. Toinen yleinen malli on 2–3, jossa kaksi pelaajaa pelaa lähempänä maalia.
Kolmas valinta on laukausuhka. Jos viivapelaaja ei uhkaa laukauksella, vastustajan alivoima voi keskittää paineen kiekolliseen pelaajaan. Siksi ylivoiman tehokkuus on usein kiinni siitä, kuinka monta uhkaa joukkue pystyy luomaan samanaikaisesti.
Neljäs valinta on vaihtorytmi. Ylivoima kestää yleensä kaksi minuuttia, ja sen aikana ehtii vaihtaa kerran tai kahdesti. Hyvä ylivoima vaihtaa silloin, kun kiekko on hallussa, ei silloin, kun se on purkamassa.
Nämä valinnat eivät näy prosentissa suoraan, mutta ne näkyvät siinä, kuinka monta laukausta ylivoima tuottaa. Pelkkä maalimäärä kertoo lopputuloksesta, ei prosessista.
Alivoiman rakenne: neliö, aktiivisuus ja maalivahti
Alivoima on ylivoiman peilikuva, mutta vaatii erilaista osaamista. Perusmuoto on neliö, jossa kaksi pelaajaa pelaa lähempänä maalia ja kaksi ylempänä. Neliön tarkoitus on tukkia syöttölinjat ja pakottaa vastustaja laukomaan kaukaa.
Aktiivinen alivoima pyrkii paineistamaan kiekollista pelaajaa ja riistämään kiekon nopeasti. Se voi tuottaa alivoimamaaleja, mutta se myös avaa syöttölinjoja, jos paine epäonnistuu.
Passiivinen alivoima puolestaan vetäytyy ja antaa vastustajan pyörittää. Se vähentää pitkiä syöttöjä mutta kasvattaa laukausmäärää.
Kolmas tekijä on maalivahti. Alivoimaprosentti on osittain maalivahdin tilasto, vaikka sitä ei yleensä niin lueta. Ilveksen 94,5 prosenttia kertoo paitsi neliön toimivuudesta myös siitä, että maalivahti on pysäyttänyt ylivoimien parhaat paikat.
Jäähyt: kuka antaa ja kenelle?
Erikoistilanteet alkavat aina jäähystä. Siksi jäähymäärät ovat tärkeä taustaluku.
Marraskuun alussa eniten jäähyminuutteja olivat keränneet HIFK (223), TPS (218) ja HPK (205). Vähiten taas Tappara (120) ja Ässät (130).
Jäähymäärä ei kuitenkaan kerro suoraan alivoiman määrästä, koska osa jäähyistä kumoutuu vastustajan jäähyn kanssa. Siksi alivoimakertojen määrä kannattaa katsoa erikseen, jos se on saatavilla.
Joillekin joukkueille jäähyt ovat pelitapa. HIFK pelaa fyysisesti ja ottaa riskejä, mikä näkyy jäähymäärässä ja alivoimalla päästetyissä maaleissa. Toisille jäähyt ovat yksittäisiä virheitä.
Ylivoiman kärki: JYP, HIFK ja SaiPa
JYPin ylivoima erottuu sarjasta selvästi. Joukkue oli saanut 49 ylivoimaa ja tehnyt niissä 17 maalia, eli sen ylivoimaprosentti oli 34,7. Se on yli 15 prosenttiyksikköä sarjan keskiarvon yläpuolella.
JYPin koko hyökkäyspeli on ollut tehokasta: 59 maalia 17 ottelussa on sarjan toiseksi suurin maalimäärä. Ylivoimamaalien osuus on 28,8 prosenttia kaikista maaleista, mikä on sarjan korkeimpia lukemia.
HIFK oli tehnyt 13 ylivoimamaalia 51 yrityksellä, eli 25,5 prosenttia. SaiPa puolestaan 15 maalia 61 yrityksellä, eli 24,6 prosenttia. TPS oli lähes samalla tasolla: 15 maalia 62 yrityksellä ja 24,2 prosenttia.
Näiden joukkueiden yhteinen piirre on, että ylivoima tuottaa maaleja tasaisesti, ei yhden yksittäisen kierroksen ryöpsähdyksenä.
Ylivoiman häntä: Lukko ja HPK
Sarjakärki Lukko on ylivoiman häntäpäässä. Joukkue oli saanut 49 ylivoimaa ja tehnyt niissä vain viisi maalia, eli ylivoimaprosentti oli 10,2. Se on sarjan heikoin lukema.
Lukon maaleista vain 9,4 prosenttia on syntynyt ylivoimalla. Silti joukkue johtaa sarjaa 40 pisteellä 19 ottelusta. Se kertoo, että Lukon peli rakentuu tasakentällispelin varaan: se puolustaa tiiviisti, päästää vähän maaleja ja voittaa otteluita pienillä marginaaleilla.
HPK:n ylivoima oli 12,2 prosenttia, Ilveksen 13,2 ja Pelicansin 14,0. Ilves on tässä ryhmässä mielenkiintoinen, koska se on sarjassa toisena 37 pisteellä. Ilveksen alivoima on puolestaan sarjan paras, joten joukkueen erikoistilanteet ovat epäsymmetriset: alivoima kantaa, ylivoima ei.
Alivoiman kärki: Ilves, KalPa ja SaiPa
Ilveksen alivoimaprosentti oli 94,5. Se on poikkeuksellisen kova lukema: joukkue päästi vain kolme ylivoimamaalia reilussa 50 alivoimassa.
KalPa oli toisena 88,3 prosentilla ja SaiPa kolmantena 87,5 prosentilla. Myös TPS (82,4), K-Espoo (82,5) ja JYP (82,2) olivat selvästi keskiarvon yläpuolella.
Alivoiman kärki koostuu joukkueista, jotka eivät ota paljon jäähyjä tai jotka pystyvät tappamaan ne tehokkaasti. Ilveksen kohdalla molemmat ovat totta: joukkue oli ottanut 172 jäähyminuuttia, mikä on sarjan keskitasoa, mutta päästänyt silti vain kolme ylivoimamaalia.
Alivoiman häntä: KooKoo ja Jokerit
KooKoon alivoima oli sarjan heikoin, 68,9 prosenttia. Joukkue päästi 19 ylivoimamaalia, mikä on selvästi eniten koko sarjassa. Ero Ilvekseen on yli 25 prosenttiyksikköä.
Jokerien alivoima oli 73,2 prosenttia ja Lukon 75,6. Lukon lukema on kiinnostava, koska joukkue on muuten sarjan paras: sen alivoima on selvästi heikompi kuin sen tasakentällispeli antaisi olettaa.
KooKoon kausi on ollut vaikea muutenkin: 10 pistettä 20 ottelusta ja 81 päästettyä maalia. Alivoima on yksi syy siihen, miksi maaliero on sarjan heikoin.
Miksi kärjen ja hännän ero on niin suuri?
Ero Ilveksen 94,5 prosentin ja KooKoon 68,9 prosentin välillä on 25,6 prosenttiyksikköä. Se on valtava ero yhdessä tilastossa, ja se herättää kysymyksen: onko kyse taidosta vai sattumasta?
Osa erosta on taitoa. Alivoima vaatii hyvää maalivahtipeliä, tarkkaa neliön muotoa, hyvää mailan käyttöä syöttölinjoilla ja kykyä purkaa kiekko keskialueelle. Ylivoima puolestaan vaatii kiekollista taitoa, liikettä ja toistuvia rakenteita.
Osa erosta on sattumaa. 50 alivoimaa on pieni otos, ja yksi huono jakso voi nostaa päästettyjen maalien määrää nopeasti. Siksi prosentteja kannattaa lukea yhdessä yritysmäärien kanssa.
Taulukko: ylivoima ja alivoima 8.11.2026
Alla oleva taulukko kokoaa Liigan joukkueiden ylivoima- ja alivoimaprosentit sekä ylivoimamaalit ja alivoimalla päästetyt maalit. Luvut ovat Liigan virallisesta tilastosta.
| Joukkue | Ottelut | YV-% | AV-% | YV-maalit | AV-maalit |
|---|---|---|---|---|---|
| Lukko | 19 | 10,2 | 75,6 | 5 | 10 |
| Ilves | 20 | 13,2 | 94,5 | 7 | 3 |
| Jukurit | 20 | 19,6 | 78,4 | 10 | 8 |
| JYP | 17 | 34,7 | 82,2 | 17 | 8 |
| Ässät | 20 | 24,1 | 78,0 | 13 | 13 |
| SaiPa | 18 | 24,6 | 87,5 | 15 | 8 |
| Kärpät | 20 | 19,6 | 76,5 | 11 | 12 |
| TPS | 19 | 24,2 | 82,4 | 15 | 9 |
| K-Espoo | 20 | 19,6 | 82,5 | 11 | 11 |
| Tappara | 19 | 14,3 | 78,4 | 9 | 11 |
| HIFK | 19 | 25,5 | 78,8 | 13 | 14 |
| KalPa | 18 | 22,8 | 88,3 | 13 | 7 |
| Pelicans | 17 | 14,0 | 81,6 | 7 | 9 |
| HPK | 20 | 12,2 | 78,0 | 5 | 11 |
| Sport | 18 | 15,4 | 83,0 | 8 | 9 |
| Jokerit | 18 | 16,1 | 73,2 | 10 | 15 |
| KooKoo | 20 | 15,7 | 68,9 | 8 | 19 |
Taulukosta näkee, että ylivoiman kärki ja alivoiman kärki eivät ole sama asia. JYP on ylivoimassa ylivoimaisesti paras, mutta alivoimassa vasta seitsemäs. Ilves on alivoimassa paras, mutta ylivoimassa vasta kolmanneksi heikoin.
Miten erikoistilanteita luetaan vedonlyönnissä?
Erikoistilanteet ovat yksi harvoista jääkiekon osa-alueista, joista on olemassa suora, julkinen tilasto. Siksi niitä on helppo ylikorostaa.
Kun katsoo otteluparia, ensimmäinen kysymys ei ole "kumpi on parempi ylivoimassa", vaan "kuinka monta ylivoimaa tässä ottelussa todennäköisesti on". Jos joukkueet pelaavat kurinalaisesti eivätkä ota paljon jäähyjä, erikoistilanteiden merkitys pienenee.
Toinen kysymys on otoskoko. JYPin 34,7 prosenttia 49 yrityksellä ei ole sama asia kuin 34,7 prosenttia 200 yrityksellä. Alkukauden luvut elävät, ja ne kannattaa suhteuttaa sekä yritysmääriin että vastustajiin.
Kolmas kysymys on pelin rakenne. Ylivoimamaali muuttaa ottelun kulkua eri tavalla kuin tasakentällismaali. Se pakottaa vastustajan avaamaan peliä, mikä voi johtaa lisää maaleja.
Esimerkki: JYP–KooKoo ja Lukko–Ilves
Kuvitteellinen esimerkki auttaa hahmottamaan eron.
Jos JYP kohtaa KooKoon, JYPin ylivoima (34,7) kohtaa sarjan heikoimman alivoiman (68,9). Se on selkeä etu, mutta se ei tarkoita, että JYP tekee ylivoimamaalin joka ottelussa. JYPin ylivoima onnistuu keskimäärin joka kolmannella yrityksellä, ja ottelussa ylivoimia on usein kaksi tai kolme.
Jos Lukko kohtaa Ilveksen, Lukon heikko ylivoima (10,2) kohtaa sarjan parhaan alivoiman (94,5). Se on paperilla selkeä etu Ilvekselle, mutta Lukon vahvuus on tasakentällispeli. Siksi ottelun ennakoinnissa kannattaa katsoa myös maaliodottamaa ja maalivahtipeliä.
Erikoistilanteet ja 60 minuutin vedonlyönti
Erikoistilanteet vaikuttavat erityisesti maalimääriin. Jos ottelussa on paljon ylivoimia, maaliodottama voi nousta, vaikka joukkueet pelaisivat muuten varovasti.
60 minuutin vedonlyönti on tässä hyödyllinen työkalu: se rajaa pois jatkoajan ja voittomaalikilpailun, joten erikoistilanteiden vaikutus korostuu suhteessa koko ottelun tulokseen.
Toinen hyödyllinen näkökulma on maaliraja. Ylivoimamaalit nostavat helposti kokonaismaalien määrää, mutta ne eivät välttämättä kerro tasakentällispelin laadusta. Maaliraja vai voittaja avaa tätä eroa tarkemmin.
Miten kertoimet suhteutuvat erikoistilanteisiin?
Vedonvälittäjät tuntevat erikoistilanteet hyvin. Siksi ylivoima- ja alivoimaprosentit näkyvät kertoimissa yleensä jo ennen kuin katsoja ehtii reagoida niihin.
Jos joukkueen ylivoima on ollut poikkeuksellisen hyvä, kerroin ei välttämättä enää heijasta sitä. Päinvastoin: markkina voi olla jo ylikorjannut. Vedonlyontikertoimet prosentteina selittää, miten implisiittinen todennäköisyys muodostuu ja miksi marginaali kannattaa huomioida.
Käytännössä erikoistilanteita kannattaa käyttää yhtenä signaalina muiden joukossa, ei yksinään. Hyvä ylivoima ei pelasta joukkuetta, joka häviää tasakentällispelin selvästi.
Marraskuun seurantalista
Jos haluat seurata erikoistilanteiden kehitystä, nämä asiat kannattaa tarkistaa säännöllisesti:
- Ylivoimaprosentti ja yritysten määrä yhdessä, ei pelkkä prosentti.
- Alivoimaprosentti ja päästettyjen ylivoimamaalien määrä.
- Jäähyminuutit ja erityisesti ottelukohtaiset jäähyt.
- Ylivoimamaalien osuus joukkueen kaikista maaleista.
- Viimeisten kymmenen ottelun suunta, ei vain koko kauden lukema.
Nämä viisi lukua antavat paljon paremman kuvan kuin pelkkä ylivoimaprosentti. Ne auttavat myös erottamaan aidon kehityksen satunnaisesta heilahtelusta.
Mitä seuraavaksi kannattaa katsoa?
Marraskuun aikana Liigassa pelataan paljon otteluita, ja erikoistilanteet ehtivät muuttua. JYPin ylivoima tuskin pysyy 34,7 prosentissa koko kautta, ja Lukon ylivoima tuskin jää 10,2 prosenttiin.
Seuraava mielenkiintoinen kysymys on, kumpi korjaa ensin: Ilveksen ylivoima vai Lukon alivoima. Molemmilla on ollut epätavallisen suuri ero ylivoiman ja alivoiman välillä.
Otteluiden ajankohdat ja vastustajat löytyvät Liigan otteluohjelmasta. Sieltä näkee myös, milloin erikoistilanteiltaan erilaiset joukkueet kohtaavat.

Erikoistilanteet ovat pelin kuva, eivät koko kuva
Liigan erikoistilanteet ovat yksi parhaista tavoista ymmärtää joukkueen rakennetta. Ne kertovat, kenellä on kiekollista taitoa, kenellä on kurinalaisuutta ja kenellä on maalivahti, joka kestää paineen.
Mutta ne eivät ole koko kuva. Lukko johtaa sarjaa heikoimmalla ylivoimalla, ja Ilves on toisena heikolla ylivoimalla. Se osoittaa, että tasakentällispeli ratkaisee edelleen suurimman osan otteluista.
Erikoistilanteet ovat mauste, eivät pääruoka. Hyvä joukkue osaa voittaa myös ilman ylivoimamaaleja.
Jos haluat seurata Liigan erikoistilanteita ja otteluita, Liigan sarjataulukko auttaa hahmottamaan, mihin suuntaan kausi on menossa. TrustDice tarjoaa suomalaisen jääkiekon ja muiden lajien sports betting -mahdollisuudet omassa palvelussaan.
Erikoistilanteet ovat juuri sellainen asia, jota kannattaa seurata pidemmällä aikavälillä. Yksi kierros ei kerro vielä mitään, mutta kymmenen kierrosta kertoo jo tarinan.









