JYP on marraskuun alussa Liigan neljännellä sijalla. 17 ottelusta on kertynyt 35 pistettä, ja pistekeskiarvo 2,06 on sarjan toiseksi paras.
Sijoitus antaa väärän kuvan. JYP on pelannut kolme ottelua vähemmän kuin suurin osa kilpailijoista, joten se on käytännössä kärjen tuntumassa.
Tässä jutussa käydään läpi JYPin kokoonpano, otteluohjelma ja se, miksi joukkue on samaan aikaan sarjan viihdyttävin ja vaikeimmin ennakoitava. Lopussa arvioidaan, riittääkö vauhti kevääseen.
Kausi lukuina
JYP on pelannut 17 ottelua ja kerännyt 35 pistettä. Se on neljänneksi eniten sarjassa.
Joukkue on tehnyt 59 maalia ja päästänyt 48. Maaliero +11 on sarjan neljänneksi paras.
| Mittari | Lukema | Sija sarjassa |
|---|---|---|
| Ottelut | 17 | – |
| Pisteet | 35 | 4. |
| Pistekeskiarvo | 2,06 | 2. |
| Maalit | 59 | 2. |
| Maalit ottelua kohden | 3,47 | 1. |
| Ylivoima | 34,7 % | 1. |
| Alivoima | 82,2 % | 7. |
Taulukko kertoo joukkueesta, joka tekee paljon maaleja. 59 osumaa on toiseksi eniten, ja 3,47 maalia ottelua kohden on sarjan paras lukema.
Päästettyjen maalien määrä on keskitasoa. 48 maalia on enemmän kuin kärkijoukkueilla, mutta vähemmän kuin monilla keskikastin seuroilla. Se kertoo, että joukkue on voittanut ottelunsa selvästi, vaikka on myös hävinnyt maalirikkaita pelejä.

Sarjatilanne: kolme ottelua vähemmän
JYP on neljännellä sijalla 35 pisteellä. Lukko johtaa 40 pisteellä, Ilves on toisena 37 pisteellä ja Jukurit kolmantena 36 pisteellä.
Ero kärkeen on viisi pistettä, mutta JYP on pelannut kaksi ottelua vähemmän kuin Lukko ja kolme vähemmän kuin Ilves ja Jukurit.
Käytännössä JYP on siis paremmassa asemassa kuin taulukko näyttää. Jos se voittaa rästiottelunsa, se nousee 41 pisteeseen ja ohi Lukon.
Pistekeskiarvo 2,06 on sarjan toiseksi paras. Vain Lukko on kerännyt enemmän, 2,11 pistettä ottelua kohden.
Se on tärkeä mittari pitkässä sarjassa. Pistekeskiarvo kertoo, kuinka tehokkaasti joukkue on kerännyt pisteitä, eikä se riipu pelattujen otteluiden määrästä.
Liigan sarjataulukko näyttää, miten tilanne suhteutuu pudotuspeliviivaan.
Superkaudella 12 parasta pääsee pudotuspeleihin ja neljä parasta suoraan puolivälieriin. Superkauden järjestelmä tekee jokaisesta pisteestä tavallista arvokkaamman.
Miksi JYP tekee niin paljon maaleja?
JYP on tehnyt 3,47 maalia ottelua kohden. Se on selvästi enemmän kuin kenelläkään muulla: K-Espoo on toisena 3,05 maalilla.
Ero syntyy tasakentällispelaamisesta. JYP on tehnyt 10 ylivoimamaalia ja kaksi alivoimamaalia, eli suurin osa osumista on syntynyt tasakentällisin.
Joukkue hyökkää laajasti. Yhdeksän pelaajaa on kerännyt vähintään kahdeksan pistettä, ja 12 pelaajaa on ylittänyt viisi pistettä.
Se tekee JYPistä vaikean vastustajan. Vastustaja ei voi keskittyä yhteen ketjuun, koska maaleja tulee usealta suunnalta.
Toisaalta sama avoimuus näkyy omassa päässä. JYP on päästänyt 48 maalia, mikä on enemmän kuin sen kärkikilpailijoilla.
Hyökkäys: Alexander True johtaa
Alexander True on JYPin paras pistemies 13 pisteellä (4+9). Hän on pelannut 14 ottelua ja ollut joukkueen tärkein hyökkääjä.
Reece Newkirk on kerännyt 11 pistettä (4+7) ja Jere Lassila niin ikään 11 (4+7). Kumpikin on nuori pelaaja, joka on ottanut ison roolin.
Valtteri Ojantakanen on tehnyt viisi maalia ja kerännyt kymmenen pistettä. Hän on joukkueen paras maalintekijä yhdessä Leevi Tukiaisen kanssa, jolla on niin ikään viisi maalia.
Daniel Torgersson (3+6) ja Harri Pesonen (3+5) ovat tuoneet kokemusta. Pesosen plus-miinus-lukema +7 on joukkueen paras.
Santeri Huovila on kerännyt kahdeksan pistettä vain kuudessa ottelussa (1+7). Hän on ollut positiivinen yllätys, ja hänen roolinsa on kasvanut kauden aikana.
Aaro Vidgren (4+3) ja Otto Mäkinen täydentävät hyökkäystä. Laajuus on JYPin suurin vahvuus.
Ylivoima: sarjan parasta
JYPin ylivoima on ollut sarjan parasta: 34,7 prosenttia.
Käytännössä joukkue on tehnyt 10 ylivoimamaalia 29 yrityksestä. Se on poikkeuksellisen kova lukema.
Ylivoimapisteet ovat jakautuneet tasaisesti. Juuso Arola, Sami Vatanen, Jere Lassila ja Valtteri Ojantakanen ovat keränneet kukin neljä ylivoimapistettä.
Se kertoo siitä, että ylivoima ei ole yhden pelaajan varassa. Vastustajan on vaikea pimentää koko viisikkoa.
Ylivoima on ollut JYPille tärkeä voittojen lähde. Kun joukkue on saanut ylivoiman toimimaan, se on pystynyt kääntämään tiukkoja otteluita.
Puolustus: Bourque ja Arola kärjessä
Trent Bourque on JYPin tehokkain puolustaja yhdeksällä pisteellä (3+6). Hän on tehnyt kolme maalia ja antanut kuusi syöttöä.
Juuso Arola on kerännyt kahdeksan pistettä (1+7). Hän on kiekollinen puolustaja, joka pelaa isoa roolia ylivoimalla.
Sami Vatanen on tuonut kokemusta ja kuusi pistettä (1+5). Hän on ollut tärkeä erityisesti ylivoimalla, jossa hän on kerännyt neljä tehopistettä.
Eetu Peltola on tehnyt kolme maalia, ja Atte Ohtamaa on tuonut puolustukseen kokoa ja johtajuutta. Malte Setkov ja Ossi-Veikka Vuontisvaara täydentävät kokoonpanon.
Puolustus ei ole ollut sarjan tiivein. 48 päästettyä maalia kertoo siitä, että JYP antaa vastustajille maalipaikkoja.
Maalivahdit: Setänen ja Salminen jakavat vastuun
Oskari Setänen on pelannut yhdeksän ottelua torjuntaprosentilla 90,05 ja päästettyjen maalien keskiarvolla 2,30. Hän on torjunut yhden nollapelin.
Oskari Salminen on pelannut viisi ottelua torjuntaprosentilla 88,14 ja keskiarvolla 2,81. Hän on ollut epätasaisempi.
Kahden maalivahdin malli on ollut JYPille välttämätön, koska joukkueen ottelut ovat maalirikkaita. Maalivahdit eivät ole saaneet helppoja iltoja.
Setänen on ollut selkeä ykkönen, mutta Salminen on saanut vastuuta. Kolmas maalivahti Otto Hannikainen ei ole vielä pelannut.
Maalivahtipeli on JYPin suurin kysymysmerkki. Jos se ei parane, maalirikas pelitapa voi kostautua keväällä.
Pelitapa: viihdyttävää mutta riskialtista
JYPin otteluissa on tehty keskimäärin 6,29 maalia. Se on sarjan toiseksi eniten; vain KooKoon ottelut ovat olleet maalirikkaampia.
Lukema kertoo joukkueen pelitavasta. JYP hyökkää rohkeasti ja ottaa riskejä, mikä tuottaa maaleja molempiin suuntiin.
Parhaimmillaan JYP on myllyttänyt vastustajansa nurkkaan ja tehnyt kuusi maalia, kuten SaiPaa vastaan vieraissa. Heikoimmillaan se on päästänyt kuusi, kuten Tapparaa vastaan 28.10.
Se tekee JYPistä vaikean ennakoitavan. Joukkue voi voittaa 6–3 tai hävitä 4–6, eikä lopputulosta voi tietää etukäteen.
Pitkässä sarjassa se on sekä etu että haitta. Maalirikas peli tuottaa pisteitä, mutta se kuluttaa myös pelaajia ja maalivahteja.
Kahdeksan JYPin 17 ottelusta on päättynyt yhden maalin erolla. Joukkue on voittanut niistä kuusi, mikä on hyvä saldo.
Viisi ottelua on päättynyt vähintään kolmen maalin erolla. Niissä JYP on ollut joko selvästi parempi tai selvästi huonompi.
Joukkue ei siis pelaa pelkkiä tiukkoja otteluita. Se ratkaisee osan otteluista nopeasti, mikä on hyvä asia pitkässä sarjassa.
JYPin syksy: kaksi erilaista jaksoa
JYPin syksy on ollut kaksijakoinen.
Lokakuun lopussa joukkue voitti HPK:n 3–2 ja Ässät 4–1. Sen jälkeen se hävisi kotonaan Tapparalle 4–6, mutta voitti SaiPan vieraissa 6–3 ja Jokerit kotona 5–4.
Jakso kertoo JYPin luonteesta. Joukkue pystyy tekemään kuusi maalia vieraissa, mutta voi myös päästää kuusi kotona.
Neljä voittoa viidestä on hyvä saldo. Se on pitänyt JYPin kärjen tuntumassa, vaikka otteluita on ollut vähemmän.
Jakson aikana JYP teki 22 maalia ja päästi 16. Se on selvästi enemmän kuin vastustajat, mutta myös enemmän kuin kärkijoukkueet päästävät.
Kokoonpanon rakenne
JYPin kokoonpanossa on 31 pelaajaa: 16 hyökkääjää, 12 puolustajaa ja kolme maalivahtia.
Se on yksi sarjan suurimmista kokoonpanoista. Se antaa valmennukselle mahdollisuuden kierrättää pelaajia, kun otteluita tulee paljon.
Hyökkäyksessä vastuu jakautuu usealle ketjulle. True, Newkirk ja Lassila ovat joukkueen kärkihyökkääjät, mutta myös Ojantakanen, Torgersson ja Pesonen ovat tärkeitä.
Puolustuksessa Bourque ja Arola ovat kärkipelaajat. Vatanen ja Ohtamaa tuovat kokemusta, ja nuoremmat pelaajat täydentävät.
Leveys on ollut JYPin etu. Se on pystynyt pelaamaan korkealla tempolla, koska pelaajia riittää.
Maalit jakautuvat laajasti
JYPin hyökkäys ei ole yhden pelaajan varassa. Se näkyy sekä pisteissä että maaleissa.
Kuusi pelaajaa on tehnyt vähintään neljä maalia: Ojantakanen (5), Tukiainen (5), True (4), Newkirk (4), Lassila (4) ja Vidgren (4).
Se on poikkeuksellisen tasaista. Useimmilla joukkueilla on yksi selkeä maalintekijä, jonka varassa suurin osa maaleista syntyy.
JYPillä ei ole sellaista. Se on sekä vahvuus että heikkous: vastustajan on vaikea pimentää koko hyökkäystä, mutta joukkueelta puuttuu myös pelaaja, joka ratkaisee ottelun yksin.
Keväällä sellainen pelaaja tarvitaan. Siksi JYPin kevät ratkeaa osittain sen mukaan, nouseeko joku hyökkääjistä esiin.
Koti ja vieras: Jyväskylän jäähalli
JYP on pelannut vain kuusi kotiottelua. Se on sarjan pienin määrä.
Kotona joukkue on voittanut neljä ja hävinnyt kaksi. Maalit ovat 23–20, eli 3,83 maalia ottelua kohden. Se on sarjan korkein kotikeskiarvo.
Vieraissa JYP on pelannut 11 ottelua, voittanut kahdeksan ja hävinnyt kolme. Maalit ovat 36–28.
Vierassaldo on erinomainen. Kahdeksan voittoa 11:stä on yksi sarjan parhaista.
Kotiotteluissa JYP on kerännyt keskimäärin 3 094 katsojaa. Enimmillään paikalla on ollut 3 208 katsojaa.
Lukema on sarjan pienimpiä. Jyväskylässä yleisö ei ole vielä löytänyt joukkuetta samalla tavalla kuin Tampereella tai Turussa.
Otteluohjelma: kolme kotiottelua putkeen
JYPin seuraavat ottelut:
| Päivä | Ottelu | Paikka |
|---|---|---|
| ke 11.11. | JYP–Kärpät | Jyväskylä |
| pe 13.11. | KooKoo–JYP | Kouvola |
| la 14.11. | JYP–Pelicans | Jyväskylä |
| ke 18.11. | JYP–Sport | Jyväskylä |
| pe 20.11. | JYP–HIFK | Jyväskylä |
| pe 27.11. | KalPa–JYP | Kuopio |
| la 28.11. | JYP–KalPa | Jyväskylä |
Ohjelmassa on kolme kotiottelua putkeen: Pelicans, Sport ja HIFK. Se on JYPille mahdollisuus kerätä pisteitä ja kasvattaa kotikeskiarvoaan.
Toisaalta KooKoo-vierasottelu ja KalPa-pari ovat vaikeita. KooKoo on sarjan viimeisenä, mutta se on tehnyt 46 maalia.
Liigan viikon otteluohjelma näyttää, mitä muuta sarjassa tapahtuu samaan aikaan. Päivän ottelut auttavat seuraamaan kierrosta reaaliajassa.
Marraskuun avainottelut
JYP–Kärpät 11.11. Kärpät on seitsemännellä sijalla ja pelannut hyvin kotona. Ottelu on JYPille hyvä mittari.
JYP–HIFK 20.11. HIFK on tehnyt 53 maalia mutta päästänyt 56. Se sopii JYPille vastustajaksi, joka avaa peliä.
KalPa–JYP 27.11. ja JYP–KalPa 28.11. Kaksi ottelua peräkkäin samaa vastustajaa vastaan. KalPa on ollut vaikeuksissa, joten JYPillä on mahdollisuus ottaa täydet pisteet.
Vertailu Lukkoon ja Ilvekseen
Lukko on kerännyt 40 pistettä 19 ottelusta. Se on päästänyt 36 maalia, eli 12 vähemmän kuin JYP.
Ilves on toisena 37 pisteellä. Se on päästänyt 39 maalia ja pelannut 20 ottelua.
JYP on siis tehnyt enemmän maaleja kuin kumpikaan, mutta päästänyt enemmän. Se on joukkueen identiteetti: hyökkäys voittaa, puolustus häviää.
Ero kärkeen on kuitenkin pieni, koska JYP on kerännyt pisteitä tehokkaasti. Pistekeskiarvo 2,06 on parempi kuin Ilveksen 1,85, vaikka JYP on päästänyt enemmän maaleja.
Se kertoo siitä, että maalimäärä ei yksin ratkaise. JYP on kerännyt pisteitä myös hyökkäämällä, ei pelkästään puolustamalla.
Se on tärkeä havainto. JYP ei ole sarjan paras joukkue, mutta se on ollut yksi tehokkaimmista.
Mitä JYPin pitää parantaa
- Puolustuspelaaminen. 48 päästettyä maalia on liikaa kärkijoukkueelle.
- Maalivahtipeli. Setäsen 90,05 prosenttia ei ole sarjan kärkeä.
- Alivoima. 82,2 prosenttia on keskitasoa, vaikka ylivoima on sarjan parasta.
- Tasaisuus. JYP on voittanut ja hävinnyt suurinumeroisesti.
- Kotipelit. Kuusi kotiottelua on vähän, vaikka saldo on hyvä 4–2.
Skenaariot loppukaudelle
JYPin loppukausi riippuu kahdesta asiasta: maalivahtipelistä ja puolustuksen tiiviydestä.
JYP nousee kärkeen. Jos joukkue voittaa rästiottelunsa ja puolustus paranee, se voi nousta jopa runkosarjan voittajaksi. Pistekeskiarvo on jo nyt sarjan toiseksi paras.
JYP vakiinnuttaa paikkansa neljän parhaan joukossa. Tämä on realistisin vaihtoehto. Hyökkäys riittää, mutta puolustus ei välttämättä.
JYP putoaa ensimmäiselle kierrokselle. Jos maalivahtipeli heikkenee ja maalirikas peli kääntyy tappioksi, JYP voi valahtaa sijojen 5–8 joukkoon.
Vedonlyönnin näkökulma
JYPin ottelut ovat olleet sarjan maalirikkaimpia. 6,29 maalia ottelua kohden tarkoittaa, että maalimäärät ovat tavallista suurempia.
TrustDicen sportsbettingissä voi seurata Liigan otteluita ja muita lajeja. Kertoimet muuttuvat jatkuvasti, joten niitä ei kerrota tässä artikkelissa.
Yhdistelmävedon jokainen valinta on hyvä muistaa, kun arvioi useamman kohteen yhdistämistä. JYPin kaltaisen joukkueen otteluissa maalimäärä ja voittaja voivat elää eri tahtiin.
60 minuutin sääntö ratkaisee, lasketaanko voittaja varsinaisen peliajan vai jatkoajan perusteella. Se on tärkeää erityisesti tiukoissa otteluissa.
Usein kysytyt kysymykset
Kuka on JYPin paras pistemies? Alexander True 13 pisteellä (4+9).
Montako ottelua JYP on pelannut? 17, eli kolme vähemmän kuin suurin osa joukkueista.
Mikä on JYPin ylivoimaprosentti? 34,7, mikä on sarjan paras.
Missä JYP pelaa kotiottelunsa? Jyväskylän jäähallissa.
Kuka on JYPin paras maalintekijä? Valtteri Ojantakanen ja Leevi Tukiainen, kummallakin viisi maalia.
Kuinka monta maalia JYP on tehnyt? 59 maalia 17 ottelussa, mikä on sarjan toiseksi eniten.
Pääseekö JYP pudotuspeleihin? Se on neljännellä sijalla, joten paikka on hyvin todennäköinen.

Lopetus
JYP on sarjan neljännellä sijalla ja on pelannut kaksi ottelua vähemmän kuin kärki sekä kolme vähemmän kuin Ilves ja Jukurit. Se on paras lähtökohta, jonka joukkue olisi voinut toivoa.
Hyökkäys on sarjan tehokkainta, ja ylivoima on parasta. Jos puolustus ja maalivahtipeli paranevat edes hieman, JYP voi nousta taistelemaan runkosarjan voitosta.
Mutta maalirikas peli on riski. Keväällä maalit vähenevät, ja silloin puolustus ratkaisee. JYPin on opittava voittamaan myös 2–1.
JYPin etu on, että sillä on varaa hävitäkin otteluita. Kolme rästiottelua antavat joukkueelle mahdollisuuden korjata tilannetta, jos jokin viikko menee huonosti. Se on iso etu kevättä ajatellen.
Joulukuun alussa JYP pelaa kaksi vierasottelua peräkkäin, Ässiä ja Tapparaa vastaan. Se on testi erityisesti puolustukselle, joka on ollut joukkueen heikko kohta.
Juuri siksi JYP on yksi kauden mielenkiintoisimmista joukkueista. Se ei pelkää hyökätä, mutta sen on opittava puolustamaan, jos se haluaa mennä pitkälle.









